Piękny i praktyczny, kamień to doskonały wybór nawet do najbardziej obciążonych pomieszczeń. Oto wszystko, co musisz wiedzieć, zanim zdecydujesz się na zakup. Te wszechstronne okładziny podłogowe oferują o wiele więcej niż tylko walory estetyczne. Kamienna podłoga ceniona jest za swoją trwałość – potrafi wytrzymać duży ruch, kontakt z wodą i wysoką temperaturę – jednocześnie dodając wartość Twojemu domowi.
Podczas gdy kamień jest najczęściej stosowany w kuchniach, łazienkach, przedpokojach i oranżeriach, nie ma powodu, dla którego nie można wybrać kamienia także do sypialni lub salonu. Aby pomóc Ci wybrać odpowiednią podłogę kamienienną do Twojej przestrzeni, poprosiliśmy ekspertów ds. wnętrz o ich opinie na temat najlepszych pomysłów na podłogi kamienne i jak sprawić, aby dobrze prezentowały się w każdym pomieszczeniu w Twoim domu.
Zalety i wady podłóg kamieniennych
Zalety:
- Wytrzymałość
- Duży wybór kolorów i wykończeń
- Dodaje charakteru przestrzeni
- Może przetrwać ponad 100 lat
- Kompatybilny z ogrzewaniem podłogowym
- Chłodzi pomieszczenie latem
- Nadaje się do kuchni, łazienek i przedpokoi

Wady:
- Może wydawać się zimny
- Uszczelnienie jest konieczne
- Wymaga regularnej konserwacji
- Droższy niż inne materiały podłogowe
- Może być zbyt ciężki na piętrze
- Nie można go zainstalować samodzielnie
Jak dbać o podłogi kamienne?
Należy uwzględnić, jak będziesz czyścić podłogę kamienienną i marmurową. Kamień jest alkaliczny, co oznacza, że ma wartość wyższą niż 7 na skali pH. Dlatego musisz używać środka czyszczącego o obojętnym pH, ponieważ substancje kwasowe mogą z czasem uszkodzić kamień. Pamiętaj, że kamień musi być dobrze uszczelniony. W formie impregnatora wypełnia pory kamienia, sprawiając, że jest on nieprzepuszczalny dla mocnych barwników. Wielkim nieporozumieniem jest przekonanie, że podłogi z wapienia się plamią lub wyblakną podczas użytkowania. Ale nowoczesne uszczelki zachowują nawet najjaśniejszy kamień.
Kamienna podłoga – czyszczenie

Kamień często bywa już zabezpieczony przed opuszczeniem fabryki. Jeśli nie, łatwo się plami, dlatego ważne jest, aby zabezpieczyć go impregnatem lub, w przypadku terakoty i łupków, używać oleju lnianego. Po uszczelnieniu czyść go mieszanką łagodnego detergentu i wody. Jednak regularnie trzeba go ponownie uszczelnić, aby zachować jego jak najlepszy wygląd. Natychmiast zmyj wszelkie kwasowe rozlane substancje. Przetworzony kamień trzeba uszczelnić preparatem zapobiegającym plamom, a następnie zaimpregnować warstwą powierzchniową na bazie wody. Musi być regularnie renowowany co dwa lata. Skonsultuj się z producentem lub dostawcą, aby uzyskać informacje na temat właściwej pielęgnacji i odpowiednich produktów.